Będąc studentem zwykle nie zarabia się wiele, często jest się nadal na utrzymaniu rodziców. Żeby przetrwać te kilka lat nauki, trzeba zaciskać pasa i wydawać pieniądze oszczędnie.
Nie oznacza to jednak, że niewielkich środków, które posiadamy, nie możemy trzymać na koncie bankowym. Wiele banków ma w swojej ofercie konta przeznaczone specjalnie dla studentów.

Konta takie zwykle są darmowe. Nie pobiera się żadnych opłat za ich założenie, ani użytkowanie. Często też możliwe jest darmowe wpłacanie gotówki we wpłatomacie lub w oddziale banku. Za wypłatę pieniędzy z konta i sprawdzenie salda w bankomacie również nie powinniśmy ponosić żadnych kosztów.
Ważne dla młodych ludzi jest też to, czy bank posiada swoją mobilną aplikację oraz czy można płacić kartą bez ograniczeń, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Wiele banków oferuje dodatkowo otrzymanie bonusów za otwarcie konta studenckiego. Mogą to być dodatkowe kwoty na koncie albo bilety do kina. Kierując się wyborem konta dla studenta, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko niskie koszty utrzymania go, ale także jakość usługi, jej dostępność i możliwość szybkiej realizacji przelewów w awaryjnej sytuacji.