Notariusz jest osobą, która pomaga i pośredniczy w przeprowadzaniu poświadczeń notarialnych, jak również i spisywaniu protokołów, odpisów oraz wypisów, bądź też wyciągów dokumentów. W zależności od usług i doświadczenia, notariusz jest w stanie również sporządzić akty notarialne, a także pośredniczyć – po śmierci klienta – w odczytaniu testamentu najbliższej rodzinie oraz osobom zapisanym w nim.

Ponadto notariusz najczęściej prowadzi również i porady notarialne. Notariusz Kartuzy świadczy usługi osobom z owej miejscowości, a także i okolic (bądź powiatu kartuskiego), którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i potrzebują pomocy.

Notariusz dawniej nazywany był rejentem, który na mocy praw nadanych przez ministra sprawiedliwości jest w stanie sporządzać zarówno akty notarialne, jak również i dokonywać innych czynności notarialnych. Notariusze nie wykonują obowiązków takich jak adwokaci, bądź radcowie prawni, jednak dokonują czynności notarialnych, podobnie jak też i sądy. Notariusze jednocześnie oferują profesjonalną usługę.