W miarę rozwoju kapitalizmu przybywa firm technologicznych, które rosną i rozwijają się znacznie szybciej, niż firmy w pozostałych branżach. Technologia jest sposobem na sprawniejsze pozyskiwanie nowych rynków i jednocześnie umożliwia obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Przekonajmy się zatem jakie są obecnie największe firmy technologiczne świata poprzez prześledzenie listy kilku największych graczy.

Apple

Apple jest firmą odpowiedzialną za wprowadzenie na rynek kultowego telefonu Iphone. Moda na ten produkt nie słabnie i nadal wierni fani marki ustawiają się w kolejce po kolejne modele telefonu.Oczywiście Iphone jest tylko jednym z licznych produktów firmy, co bezpośrednio przekłada się na przychody marki. Ostatnimi laty Apple realizowało strategię łączenia swoich różnych urządzeń w taki sposób, aby funkcjonowały w jednej przestrzeni sieciowej (zwanej “chmurą”), co tylko zwiększa liczbę odbiorców marki.

Samsung

Jest to najbardziej konkurencyjna firma dla Apple pod względem produktów takich jak smartfony czy inne urządzenia typu smart. Ich czołowym produktem jest linia telefonów Galaxy. Firma jest o sześć lat starsza od Apple, jednak nigdy nie inwestowała aż tyle wysiłku w branding i design swoich produktów, co Apple. Warto wspomnieć, że Samsung zaczynał od telewizorów (czarno-biały telewizor był ich pierwszym produktem) i dość szybko zmienił strategię na produkcję przenośnej elektroniki.

Microsoft

Od kilku lat Microsoft nie jest już liderem jeśli chodzi o największe firmy technologiczne świata, chociaż niegdyś zajmował pierwsze miejsce na ich liście. Firma zrezygnowała z konkurowania na polu przenośnej elektroniki (co pewnie było dobrą decyzją) skupiając się przede wszystkim na tworzeniu oprogramowania na komputery. Ciekawym ruchem Microsoftu jest ich mocna obecność na rynku konsol do gier video, mam tu oczywiście na myśli Xbox, który jest poważnym konkurentem dla PlayStation i cieszy się sporym gronem swoich wiernych fanów.

Podsumowując można stwierdzić, że rynek firm technologicznych jest nadal zmienny i nawet te firmy, które kilka lat temu nie były liderem branży ciągle mają szansę wspiąć się na szczyt.